Wsparcie bez wykluczenia – projekty na rzecz społeczności
Projekty realizowane są przy udziale środków własnych budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przeznaczonych na realizację zadań publicznych z zakresu:
- POMOCY SPOŁECZNEJ, zadanie Nr 1 pod nazwą „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem osób bezdomnych”, tytuł zadania publicznego: „Moja przyszłość bez wykluczenia”. Program adresowany łącznie do około 30 beneficjentów uzależnionych od alkoholu przebywających hostelu, osób niezaradnych życiowo, bez ukształtowanych nawyków pracy, nie posiadające wsparcia i pomocy ze strony osób bliskich, który kompleksowo ma przygotować do prawidłowego funkcjonowania w środowisku społecznym, przy jednoczesnym nabyciu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych z rozwiązywaniem problemów życiowych w tym nabycia umiejętności aktywnego poszukiwania pracy i samodzielnego rozwiązywania problemów. Ogółem obejmuje cztery moduły: aktywizacja zawodowa, warsztaty umiejętności psychospołecznych, spotkania grupy wsparcia, aktywizacja społeczna zorganizowanie spotkań integracyjnych dla odbiorców.
Z oferty skorzystają mieszkańcy Hostelu dla Osób Uzależnionych od Alkoholu ul. Mielczarskiego 45, 25-709 Kielce.
Projekt będzie realizowany w terminie 05.05 – 15.12.2025 r.
- OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wspieranie realizacji działań, programów edukacyjnych i programów rekomendowanych promujących zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz kształtujących ich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu (zadanie 3.1.1 NPZ 2021 – 2025). Tytuł zadania publicznego: „Holistyczne podejście do podopiecznego”. Celem proponowanego zadania jest wzbogacenie oferty terapeutycznej skierowanej do 15 -25 – letnich osób z problemami zdrowia psychicznego, często w trakcie diagnozy psychiatrycznej, które odbywają terapię w Ośrodku Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach 80, 26 – 080 Mniów. Projekt skierowany jest do 15 pacjentów Ośrodka Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach i 25 osób spośród rodzin/osób bliskich podopiecznych. Będzie miał holistyczne podejście do zdrowia psychicznego. Podejście to zakłada, że zdrowie psychiczne jest nierozerwalnie związane z innymi aspektami życia człowieka – fizycznym, emocjonalnym, społecznym, duchowym i środowiskowym. Zamiast skupiać się wyłącznie na leczeniu objawów, holizm uwzględnia całościowy kontekst życia danej osoby, jej potrzeby, relacje i otoczenie. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy holistycznego podejścia do zdrowia psychicznego: majsterkowanie, sadzenie roślin i gotowanie, sport kształtują umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających równowadze emocjonalnej.
Projekt będzie realizowany w terminie 05.05 – 31.10.2025 r.